Strona G³ówna · Og³oszenia · Linki · Plan lekcji · OKE · KO- Lublin · MEN · CKE Maj 17 2024 05:36:15

Obchody 100.rocznicy odzyskania przez Polskê niepodleg³o¶ci
Dnia 09.11.2018r. w Szkole Podstawowej w Chru¶lankach Józefowskich obchodzono 100. rocznicê odzyskania niepodleg³o¶ci przez Polskê. Celem tej uroczysto¶ci by³o budowanie to¿samo¶ci i wspólnoty narodowej, zainteresowanie dzieci dziejami Polski i Polaków oraz przybli¿enie, w atrakcyjnej i przystêpnej formie, polskich symboli narodowych.
Ca³y tydzieñ trwa³y przygotowania do tak bardzo wa¿nej dla Nas, Polaków, uroczysto¶ci. W tym czasie realizowany by³ miêdzy innymi projekt edukacyjny pt. „Tydzieñ z Antologi± Niepodleg³o¶ci”, który polega³ na codziennym, kilkuminutowym czytaniu przez chêtnych uczniów na lekcjach jêzyka polskiego i jêzyka angielskiego wybranych pozycji z Antologii Niepodleg³o¶ci.
Nie zabrak³o te¿ licznych elementów dekoracyjnych zdobi±cych nasz± szko³ê, tj. papierowe flagi, kotyliony bia³o – czerwone dla ca³ej spo³eczno¶ci szkolnej, gazetki tematyczne czy wystawy prac z wizerunkiem Or³a Bia³ego.
G³ówne obchody rozpoczê³y siê w pi±tek o godzinie 10.00. Program uroczysto¶ci by³ bogaty. Na pocz±tku wys³uchali¶my przemówienia Pani Dyrektor, po którym swoje umiejêtno¶ci recytatorskie i taneczne zaprezentowa³y klasy „0” – II. Z zainteresowaniem wszyscy obejrzeli prezentacjê pod has³em” 100- lecie Odzyskania Niepodleg³o¶ci”, a gdy wybi³a godzina 11:11, nast±pi³o uroczyste od¶piewanie hymnu narodowego.
Kolejny punkt programu to og³oszenie wyników konkursu plastycznego pt. „Moja Ojczyzna Moim Domem" oraz wrêczenie dyplomów oraz nagród ksi±¿kowych. Warto dodaæ, ¿e uczniowie napisali na czerwonych serduszkach swoje ¿yczenia dla Polski Niepodleg³ej, które odczytywali i przyklejali na mapie konturowej. Zosta³y równie¿ wrêczone nagrody laureatkom Miêdzyszkolnego konkursu plastycznego "100. rocznica odzyskania przez Polskê niepodleg³o¶ci w oczach dzieci".
Swoje piêæ minut mia³y te¿ klasy starsze – zaprezentowa³y inscenizacjê, podczas której zaanga¿owali byli tak¿e nauczyciele i zaproszeni go¶cie; wspólny ¶piew patriotycznych pie¶ni podkre¶li³ niecodzienny charakter uroczysto¶ci.
Na zakoñczenie uczniowie skonsumowali przygotowane w³asnorêcznie kanapki w barwach narodowych, po czym pe³ni wigoru uczestniczyli w marszu niepodleg³o¶ciowym. /A.U-W, J.C./
Zdjêcia w fotogalerii