Strona Główna · Ogłoszenia · Linki · Plan lekcji · OKE · KO- Lublin · MEN · CKE Kwiecień 19 2024 16:14:39
Nawigacja
Strona Główna
STOWARZYSZENIE
Historia szkoły
Kadra Pedagogiczna
Historia miejscowosci
DOKUMENTY SZKOLNE
Zdalne nauczanie
Ogłoszenia
Linki
Galeria
Plan lekcji
Szukaj
Dla Rodziców

BIP
Witamy
Witamy na stronie naszej szkoły
Historia miejscowosci

Chruślanki Józefowskie

Wieś powstała na obszarze dóbr Chruślina w kluczu dóbr józefowskich. Nazwa pochodzi od staropolskiego słowa „Chroślina” co oznaczało zarośla. Na przestrzeni około stu lat nazwa miejscowości ulegała drobnym zmianom:

Chroślanki 1787r.;
Chruślanki lub Chruślanki Tartak 1823-25.;
Chruślanka Poddzierzkowska, Majdan Chruślański 1859r.;
Chruślanka 1864r.;
Chruszlanki 1870r.;
Chruślanki Józefowskie - obecnie obowiązująca nazwa.

Dodanie drugiego członu nazwy – „Józefowskie” spowodowane było koniecznością odróżniania nazwy od wcześniej powstałych Chruślanek Mazanowskich. 

Dokładną datę powstania wsi trudno ustalić. Zapewne powstała ona na przełomie XVIII i XIX wieku. Jej metryką była "Tabela Likwidacyjna" z 1848 r. W Tabeli tej figurowało około dwudziestu pierwszych osadników.

Pierwszymi znanymi z nazwisk osadnikami byli Wojciech i Dorota Raczyńscy pochodzący z Biłgoraja, przybyli tu przed rokiem 1822, Franciszek Rutyna pochodzący z Annopola i Lejzor Gawrylewicz, którzy przybyli na ten teren przed 1825r.

W roku 1827 osada liczyła trzy domostwa z 27 mieszkańcami.  

Pierwsze domostwa położone były od strony Dzierzkowic. W początkach XIX w. istniał tu tartak (prawdopodobnie dworski), który arendował Żyd.

Teren porośnięty był lasem, wieś powstała na „surowym korzeniu” co oznacza, że nowi osadnicy musieli wykarczować las pod przyszłe pola uprawne.

Przepływająca południową granicą rzeka Wyżnica i położone nad nią łąki sprzyjały powstawaniu osadnictwa, tym bardziej, że w pobliżu były stare wsie: Dzierzkowice, Sosnowa Wola  i Boiska.

Kolonizacja rozpoczęła się, gdy właścicielem był Aleksander Lubomirski, a następnie jego córka Rozalia hrabina Rzewuska. Główny etap kolonizacji dokonany zastał przez następnych właścicieli tj. Hrabiego Ksawerego Niesiołowskiego i jego córkę Idalię zmarłą w 1857r.-żonę Emiliana Dolinskiego.

W pierwszym okresie kolonizacji koloniści stanowili ludność napływową z dalszych okolic - z kieleckiego, z Podlasia i okręgu warszawskiego.

Idalin

Wieś powstała na obszarze dóbr Chruślina w kluczu dóbr józefowskich. Nazwa miejscowości pochodzi od imienia Idalii – córki hrabiego Ksawerego Niesiołowskiego, który w 1825 r. nabył dobra józefowskie.

Miejscowość powstała po roku 1846 (należy przypuszczać, że założyła ją Idalia Dolińska).

Pierwsze informacje o miejscowości pochodzą z roku 1857. W 1864 r. wieś liczyła 33 domostwa.

Miejscowość powstała na gruntach po wykarczowanych lasach. Sąsiaduje od wschodu z Chruślankami Józefowskimi, od południa Z Sosnową Wolą, od zachodu z Boiskami, a od północy z polami Kol. Owczarnia i Kol. Chruślina.

Już w roku 1882 powstała w Idalinie Szkoła elementarna.

Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.