Strona G³ówna · Og³oszenia · Linki · Plan lekcji · OKE · KO- Lublin · MEN · CKE Pa¼dziernika 22 2024 06:03:45
Nawigacja
Strona G³ówna
STOWARZYSZENIE
Historia szko³y
Kadra Pedagogiczna
Historia miejscowosci
Statut szko³y
Dokumenty szkolne
Og³oszenia
Linki
Galeria
Plan lekcji
Szukaj
Dla Rodziców

BIP
Witamy
Witamy na stronie naszej szko³y
uregulowania prawne

UREGULOWANIA PRAWNE DOTYCZ¡CE SZKÓ£ PUBLICZNYCH PROWADZONYCH PRZEZ STOWARZYSZENIA

 

       Prawo zezwalaj±ce na tworzenie szkó³ publicznych przez osoby fizyczne lub prawne istnieje od 1992r. z kolejnymi zmianami okre¶lonymi Rozporz±dzeniem MEN z dnia 26 marca 1997r. i nowelizacja Rozporz±dzenia z 7 grudnia 1999r. w sprawie szczegó³owych zasad i warunków udzielania i cofania zezwolenia na za³o¿enie szko³y publicznej przez osobê prawn± lub fizyczn±.

       Szko³± publiczn± zgodnie z np.7ust1 Ustawy z dnia7 wrze¶nia 1991r. o systemie o¶wiaty, jest szko³a, która:

1)                 zapewnia bezp³atne nauczanie w zakresie ramowych planów nauczania

2)                 przeprowadza rekrutacjê uczniów w oparciu o zasadê powszechnej dostêpno¶ci

3)                 zatrudnia nauczycieli posiadaj±cych kwalifikacje okre¶lone w odrêbnych przepisach

4)                 realizuje ustalone przez MEN zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów.

Programy nauczania uwzglêdniaj±ce podstawê programow± kszta³cenia ogólnego §4 ust.7 Rozporz±dzenia MEN z dnia 15 lutego 1999r. w sprawie ramowych planów nauczania w szko³ach publicznych w wyj±tkowych przypadkach, w szkole, w której organizowane jest nauczanie w klasach ³±czonych dyrektor szko³y dostosowuje odpowiednio ramowy plan nauczania, z uwzglêdnieniem mo¿liwo¶ci pe³nej realizacji przyjêtych programów nauczania. Dopuszcza siê mo¿liwo¶æ po³±czenia zajêæ oddzia³u przedszkolnego dla dzieci sze¶cioletnich z zajêciami uczniów klasy pierwszej sze¶cioletniej szko³y podstawowej.

5)   Zak³adanie szko³y

 

      Z punktu widzenia prawa organem za³o¿ycielskim i prowadz±cym szko³ê mo¿e byæ zarówno stowarzyszenie jak i fundacja. Szko³ê mo¿e za³o¿yæ tak¿e osoba prywatna, spó³ka czy instytucja ko¶cielna.

Szko³y, które dzia³aj± w oparciu o instytucjê stowarzyszenia zapewniaj± rodzicom najwiêksz± kontrolê zarówno nad finansami szko³y jak i jako¶ci± nauczania. Pozwalaj± równie¿ na pe³niejsze w³±czenie siê rodziców w proces edukacji w³asnych dzieci.

1. ”Za³o¿yciel sk³ada wniosek o udzielenie zezwolenia do w³a¶ciwej jednostki samorz±du terytorialnego, której zadaniem jest prowadzenie szkó³ publicznych danego typu”

     §2 rozporz±dzenia MEN z dnia 26 marca 1997r. w sprawie szczegó³owych zasad i warunków udzielania i cofania zezwolenia na za³o¿enie szko³y publicznej przez osobê prawn± lub fizyczn± (Dz.U.Nr32, poz.187 z pó¼n. zm. zwane dalej rozporz±dzeniem)

2. ” Wniosek o udzielenie zezwolenia powinien zawieraæ:

-         oznaczenie za³o¿yciela szko³y i jego siedziby lub miejsca zamieszkania,

-         w przypadku osoby prawnej – wskazanie organu uprawnionego do prowadzenia w imieniu za³o¿yciela spraw szko³y,

-         okre¶lenie typu szko³y, daty rozpoczêcia jej funkcjonowania,

-         wskazanie miejsca prowadzenia szko³y, wraz z informacj± o jej warunkach lokalowych i wyposa¿eniu w pomoce dydaktyczne oraz sprzêt niezbêdny do pe³nej realizacji zadañ statutowych.”

Do wniosku nale¿y do³±czyæ:

-         kopiê statutu lub innego dokumentu stanowi±cego podstawê funkcjonowania osoby prawnej, a w przypadku osoby fizycznej -udokumentowane dane personalno-adresowe (wypis z dowodu osobistego) oraz za¶wiadczenie o niekaralno¶ci,

-         projekt aktu za³o¿ycielskiego szko³y,

-         opinie stra¿y po¿arnej i stacji sanitarno-epidemiologicznej o warunkach bezpieczeñstwa i higieny w budynku, w którym mie¶ciæ siê bêdzie szko³a, i najbli¿szym jej otoczeniu,

-         wykaz nauczycieli przewidzianych do zatrudnienia w szkole, wraz z informacja o ich kwalifikacjach,

-         zobowi±zanie do zapewnienia warunków dzia³ania szko³y, w tym bezpiecznych i higienicznych warunków nauki, wychowania i opieki, oraz zobowi±zanie do przestrzegania przepisów dotycz±cych szkó³ publicznych”.

      § 3ust.1 i 2 rozporz±dzenia.

3. Wniosek o udzielenie zezwolenia, ³±cznie z projektami aktu za³o¿ycielskiego i statutu, powinien byæ z³o¿ony nie pó¼niej ni¿ na 6 miesiêcy przed pocz±tkiem roku bud¿etowego, w którym ma nast±piæ   uruchomienie szko³y.

     art.58 ust. 4 ustawy.

4. Akt za³o¿ycielski okre¶la typ szko³y, nazwê i siedzibê.

    art. 58 ust. 1 ustawy.

5. Zezwolenie na za³o¿enie szko³y wydaje w³a¶ciwy organ jednostki samorz±du terytorialnego, której zadaniem jest prowadzenie szkó³ publicznych danego typu po uzyskaniu pozytywnej opinii kuratora o¶wiaty, art.58 ust. 3 ustawy w brzmieniu nadanym przez np.25 pkt 18 lit.b  ustawy o zmianie niektórych ustaw zwi±zanych z funkcjonowaniem administracji publicznej(Dz.U.Nr12, poz.136)

Zezwolenie udzielane jest tak¿e, je¿eli:

-         „statut lub inny dokument stanowi±cy podstawê funkcjonowania osoby prawnej bêd±cej za³o¿ycielem przewiduje prowadzenie przez ni± dzia³alno¶ci o ¶wiatowej,

-         projekt akty za³o¿ycielskiego i projekt statutu szko³y s± zgodne z przepisami ustawy i aktów prawnych wydanych na jej podstawie, w szczególno¶ci z przepisami ramowego statutu szko³y publicznej,

-         warunki lokalowe oraz wyposa¿enie szko³y w pomoce dydaktyczne i sprzêt zapewniaj± realizacjê statutowych zadañ szko³y, w tym bezpieczne i higieniczne warunki nauki, wychowania i opieki,

-         nauczyciele posiadaj± kwalifikacje wymagane do zatrudnienia w szkole publicznej,

-         utworzenie szko³y w miejscowo¶ci proponowanej przez za³o¿yciela stanowi korzystne uzupe³nienie sieci szkó³ w tej miejscowo¶ci lub regionie”.

           § 4 rozporz±dzenia.

6.” Szkole publicznej, prowadzonej przez osobê fizyczn± lub osobê prawn± inn± ni¿ gmina, nie ustala siê obwodu, chyba, ¿e osoba prowadz±ca wyst±pi z takim wnioskiem”

      art.58 ust. 2 ustawy w brzmieniu nadanym przez np.25 pkt 18 lit.a ustawy o zmianie niektórych ustaw zwi±zanych z funkcjonowaniem administracji publicznej.

7. ”Zezwolenie okre¶la za³o¿yciela i jego siedzibê lub adres, typ szko³y, jej nazwê, adres i termin rozpoczêcia dzia³alno¶ci”.

     §5 ust.1 rozporz±dzenia.

8.  ”Zezwolenie wydaje siê na czas nie oznaczony”.

    §6 ust. 2 rozporz±dzenia.

9. Udzielanie i odmowa udzielenia zezwolenia na za³o¿enie szko³y nastêpuje w drodze decyzji administracyjnej.

    §6 ust. 1 rozporz±dzenia. 

FUNKCJA DYREKTORA SZKO£Y

       Do szkó³ prowadzonych przez osoby fizyczne lub osoby prawne nie bêd±ce jednostkami samorz±du terytorialnego, nie stosuje siê wymogu przeprowadzania konkursu na stanowisko dyrektora.

art. 36a ustawy w brzmieniu nadanym przez np.25 pkt 17 ustawy o zmianie niektórych ustaw zwi±zanych z funkcjonowaniem administracji publicznej.

KOMPETENCJE KURATORA O¦WIATY WZGLÊDEM SZKÓ£ PUBLICZNYCH PROWADZONYCH PRZEZ OSOBY PRAWNE LUB FIZYCZNE

    Kurator o¶wiaty:

1. Wydaje pozytywn± opiniê niezbêdn± do uzyskania zezwolenia na za³o¿enie szko³y.

    art.58 ust. 3 ustawy.

2. Sprawuje nadzór pedagogiczny.

    Je¿eli dzia³alno¶æ szko³y prowadzona jest z naruszeniem przepisów ustawy poleca dyrektorowi szko³y usuniêcie uchybieñ w wyznaczonym terminie. Natomiast w przypadku stwierdzenia niedostatecznych efektów kszta³cenia lub wychowania poleca dyrektorowi szko³y opracowanie programu poprawy efektywno¶ci kszta³cenia lub wychowania.

     Niewykonanie poleceñ mo¿e stanowiæ podstawê cofniêcia przez w³a¶ciwy organ jednostki samorz±du terytorialnego, zezwolenia na za³o¿enie tej szko³y, co jest równoznaczne z postawieniem jej w stan likwidacji.

     art.34 ust.3 ustawy

3.”Wykonanie zadania organu wy¿szego stopnia w rozumieniu przepisów

     Kodeksu postêpowania administracyjnego:

a)     w stosunku do organów jednostek samorz±du terytorialnego-w sprawach szkó³ publicznych, zak³adanych i prowadzonych przez osoby prawne i fizyczne,

b)    w stosunku do dyrektorów szkó³-w sprawach z zakresu obowi±zku szkolnego i obowi±zku nauki oraz w sprawach skre¶lenia uczniów z listy uczniów”

    art. 31 pkt 5 w brzmieniu nadanym przez np. 25 pkt.12 lit. c ustawy

    o zmianie niektórych ustaw zwi±zanych z funkcjonowaniem administracji publicznej. 

COFNIÊCIE UDZIELENIA ZEZWOLENIA 

1. Zezwolenie mo¿e byæ cofniête w przypadku:

-         ”nierozpoczêcia dzia³alno¶ci przez szko³ê w terminie okre¶lonym w zezwoleniu.

-         przerwania dzia³alno¶ci dydaktyczno-wychowawczej szko³y na 

-         okres d³u¿szy ni¿ dwa miesi±ce, nie wynikaj±cy z przepisów w sprawie organizacji roku szkolnego.

-         prawomocnego przeczenia s±du zakazuj±cego dzia³alno¶ci 

-         o¶wiatowej osobie fizycznej bêd±cej za³o¿ycielem.

-         okre¶lonym w np.34 ust.3 ustawy”

2.Cofniêcie zezwolenia na za³o¿enie szko³y nastêpuje w drodze decyzji administracyjnej.

   § 7 rozporz±dzenia

LIKWIDACJA SZKO£Y

1.Szko³a publiczna prowadzona przez osobê prawn± inn± ni¿ jednostka samorz±du terytorialnego lub osobê fizyczn± mo¿e byæ zlikwidowana za zgod± organu, który udzieli³ zezwolenia na jej za³o¿enie.

    art.59 ust.2 ustawy.

2. Dokumentacjê zlikwidowanej szko³y prowadzonej przez osobê prawn± lub fizyczn± przekazuje siê w³a¶ciwemu organowi jednostki samorz±du terytorialnego.

    art.59 ust. 4 ustawy. 

FINANSOWANIE SZKO£Y

1.Szko³y publiczne prowadzone przez osoby prawne lub fizyczne prowadz± gospodarkê finansow± wed³ug okre¶lonych przez organ lub podmiot prowadz±cy szko³ê.

2.Szko³y te otrzymuj± na ka¿dego ucznia dotacjê z bud¿etu jednostki samorz±du terytorialnego obowi±zanej do prowadzenia odpowiedniego typu i rodzaju szkó³, w wysoko¶ci równej wydatkom przewidzianym równej wydatkom przewidzianym na jednego ucznia w szko³ach tego samego rodzaju prowadzonych przez tê jednostkê samorz±du terytorialnego.

3.Szczegó³owe zasady udzielania dotacji, o których mowa w p.3 okre¶la organ stanowi±cy jednostki samorz±du terytorialnego.

art.80 ust. 1,3 i 4 ustawy w brzmieniu nadanym przez np.25 pkt 27 ustawy o zmianie niektórych ustaw zwi±zanych z funkcjonowaniem administracji publicznej.

Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj siê, ¿eby móc dodawaæ komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostêpne tylko dla zalogowanych U¿ytkowników.

Proszê siê zalogowaæ lub zarejestrowaæ, ¿eby móc dodawaæ oceny.

Brak ocen.