Strona G³ówna · Og³oszenia · Linki · Plan lekcji · OKE · KO- Lublin · MEN · CKE Maj 04 2024 06:47:16
Nawigacja
Strona G³ówna
STOWARZYSZENIE
Historia szko³y
Kadra Pedagogiczna
Historia miejscowosci
DOKUMENTY SZKOLNE
Zdalne nauczanie
Og³oszenia
Linki
Galeria
Plan lekcji
Szukaj
Dla Rodziców

BIP
Witamy
Witamy na stronie naszej szko³y
wychowanie fizyczne
 


Utrwalamy zasady bezpiecznej aktywno¶ci w górach i nad wod±.

Podstawow± zasad± bezpiecznego wypoczynku jest zachowanie zdrowego rozs±dku. Dotyczy ono oszacowania swoich umiejêtno¶ci, jak i wybieranych aktywno¶ci. Niezale¿nie od tego, czy wakacje maj± miejsce nad wod± czy w górach, s± pewne zasady, które siê powielaj±, m.in.:

·
bezwzglêdnie powinno siê przestrzegaæ komunikatów s³u¿b ratowniczych – nie wchodziæ do wody przy czarnej fladze czy planowaæ piesze wycieczki w górach przy zagro¿eniu lawinowym,

·
nie mo¿na korzystaæ z aktywno¶ci fizycznej po spo¿yciu alkoholu,

·
oszacowaæ w³asne umiejêtno¶ci – dotyczy to wêdrówek, wspinaczki na trudnych szlakach czy p³ywaniu daleko od brzegu,

Poza tym, warto dok³adnie siê przygotowaæ – dotyczy to kondycji fizycznej, sprzêtu czy nawet apteczki. Sprawd¼my, jak to wygl±da w przypadku wypoczynku nad wod± oraz w górach.



Jak przygotowaæ siê do wakacji nad wod±

Woda jest ¿ywio³em, który rok w rok zbiera tragiczne ¿niwa. Zachowanie zdrowego rozs±dku i unikaniu niebezpiecznych sytuacji powinno byæ podstaw±. Co jeszcze?

Planuj±c wypoczynek nad wod±, trzeba zabraæ ze sob± kilka podstawowych produktów – olejki ochronne, aby unikn±æ poparzenia s³onecznego. Wodê i lekkie przek±ski, aby uzupe³niaæ p³yny oraz nakrycie g³owy lub parasol. Warto te¿ ustaliæ czas przebywania nad wod±, zachowuj±c zdrowy rozs±dek.

Zasady bezpieczeñstwa nad wod±

Przy zbiornikach wodnych (morze, jezioro) czeka mnóstwo zagro¿eñ. Na l±dzie – mo¿na doznaæ poparzenia s³onecznego, a nawet udaru. W wodzie – zach³ysn±æ siê, czy straciæ si³y podczas p³ywania i ton±æ. St±d zdrowy rozs±dek to podstawa.

Jak unikn±æ poparzenia s³onecznego? Wystarczy stosowaæ kremy z filtrem. Lepiej wybraæ taki o wy¿szym numerze i co kilka godzin ponownie go nak³adaæ na skórê (oraz zaraz po wyj¶ciu z wody).

Jak unikn±æ udaru s³onecznego? Przede wszystkim, nale¿y chroniæ g³owê – nak³adaj±c czapkê lub chustê. Co godzinê mo¿na te¿ usi±¶æ w cieniu.

Jak unikn±æ odwodnienia? Regularnie siê nawadniaj±c – najlepiej wod±. Pamiêtajmy, ¿e alkohol finalnie odwadnia i nie jest dobrym rozwi±zaniem.

Jak bezpiecznie p³ywaæ na dmuchanych materacach? Zawsze blisko brzegu.

Jak bezpiecznie p³ywaæ w wodzie? Szacuj±c swoje umiejêtno¶ci i nie wyp³ywaj±c daleko od brzegu.

Czy dozwolone jest skakanie do wody? Nie! Mo¿e zakoñczyæ siê tragicznie – w tym uszkodzeniami krêgos³upa.

Jak bezpiecznie wchodziæ do wody? Stopniowo przyzwyczajaj±c cia³o do zimnej wody.

A co z apteczk±? Lepiej, by nie by³a potrzebna. Jednak na wszelki wypadek powinna zawieraæ kremy na poparzenia oraz plastry na wypadek skaleczeñ w wodzie.



Jedziemy w góry! Jak siê przygotowaæ?


Góry urzekaj± o ka¿dej porze roku. Jednak i tutaj czyha pewne zagro¿enie i zalecana jest ostro¿no¶æ. Zaczynamy od przygotowania.

Kondycja – ka¿dy urlop w górach jest zwi±zany z aktywno¶ci± fizyczn±. St±d lepiej wcze¶niej przygotowaæ swoje cia³o do wzmo¿onego wysi³ku.

Dostosowanie ubioru –na wêdrówki wygodne buty trekkingowe i wiatrówka. To podstawa!

Sprzêt, który mo¿e byæ pomocny – np. GPS, mapy, na³adowany telefon, latarka, dokumenty identyfikacyjne – tak w razie problemów.

O czym warto pamiêtaæ, wybieraj±c siê w góry?

Ka¿da wyprawa w góry, niezale¿nie od wybranej aktywno¶ci, powinna byæ poprzedzona dok³adnym zaplanowaniem trasy. Wybieramy takie, które s± odpowiednie do umiejêtno¶ci i kondycji. Podczas wêdrówek trzymamy siê szlaków.

Przed wyj¶ciem z o¶rodka, powinno siê te¿ sprawdziæ sprzêt np. kijki do nordic walking. Informujemy te¿ bliskich o naszych planach oraz szacowanej godzinie powrotu. Sprawdzamy aktualne komunikaty i zabieramy prowiant, obejmuj±cy ciep³e napoje, co¶ po¿ywnego i co¶ z cukrem.

Jeszcze apteczka! W górach najczêstszymi urazami s± skrêcenia i z³amania koniczyn, a tak¿e skaleczenia i rany, które mog± powstaæ w wyniku upadków. Co zatem zabraæ? Plastry, opaski uciskowe, elastyczne banda¿e i.. koc termiczny, który zajmuje ma³o miejsca, ale przyda siê wysoko w górach.




¯yczê Wam udanych oraz bezpiecznych wakacji.

Do zobaczenia w nowym roku szkolnym.





.................................................................................................................................................

W F 15.06 i 19.06



Klasy V – VI 19.06



Temat: Podwórkowe zabawy sprzed lat.




Link

Link

Link

Link





Klasy VII – VIII 15.06 i 19.06



Temat: Zdrowy krêgos³up, to zdrowy cz³owiek. (2godziny)




Zadanie jest na kolejne dwie lekcje (poniedzia³ek 15.06. i pi±tek 19.06.2020r.) Tym razem bêd± to zajêcia z serii ZDROWY KRÊGOS£UP.


I. Zaczynamy jak zawsze rozgrzewk±. Bêdzie to piêciominutowy rozruch ca³ego cia³a, który mo¿ecie i powinni¶cie stosowaæ ka¿dego dnia rano – równie¿ podczas wakacji. Rozruch ten poprowadzi Damian Bugañski:

Link





Powinni¶cie wiedzieæ, ¿e Wasze prababcie i pradziadkowie ka¿dy dzieñ zaczynali od porannej gimnastyki i miêdzy innymi dlatego czêsto do¿ywali 100 lat. Teraz s± inne czasy, ale akurat poranna gimnastyka jest tak samo wa¿na jak przed laty. Spróbujcie wprowadziæ tê czynno¶æ do swojej codzienno¶ci.



II. W czê¶ci g³ównej zapowiadany trening z serii ZDROWY KRÊGOS£UP, który poprowadzi Paula Piotrzkowska z e-Trening Fitness. Lekcje w ostatnim tygodniu, w wiêkszo¶ci skierowane by³y na wzmacnianie miê¶ni brzucha tym razem popracujemy nad równie wa¿nymi miê¶niami grzbietu, æwiczcie razem z instruktork±:
Link



Bardzo polecam Wam takie æwiczenia. Musicie wiedzieæ, ¿e zdrowy krêgos³up, to zdrowe ca³e cia³o i sprawny cz³owiek. Krêgos³up odpowiada bowiem za funkcjonowanie niemal wszystkich narz±dów i elementów naszego organizmu.



III. Na koniec jednominutowy relaks naszego zmêczonego æwiczeniami krêgos³upa. Zaproponuje go Marek Purczyñski z Total Therapy. Pan Marek wykonuje praktycznie jedno æwiczenie, ale t³umaczy jak lepiej zrozumieæ dzia³anie naszego krêgos³upa i otaczaj±cych go miê¶ni. Patrzcie, s³uchajcie i æwiczcie.

Link





..................................................................................................................................................


W - F w dniach 08-10.06.2020r



Przypominam: ka¿de zajêcia sportowe zawsze zaczynamy od rozgrzewki ogólnorozwojowej, któr± mo¿na przeprowadziæ w nastêpuj±cy sposób:
- kr±¿enia g³owy
- kr±¿enia ramion obur±cz i na przemian w przód, w ty³,
- kr±¿enia bioder, kolan, st. skokowych,
- kr±¿enia nadgarstków,
- skrêty tu³owia,
- skrêtosk³ony w opadzie tu³owia,
- kr±¿enia tu³owia,
- sk³ony tu³owia,
- podskoki na L i P nodze,
- trucht w miejscu, bieg „bokserski”.



Klasy I - III



1.Temat: Zabawy i æwiczenia ze skakankami. Kszta³towanie koordynacji.

W poni¿szym linku zobaczycie kilka sposobów wykonywania æwiczeñ na skakance:
Link


2. Temat: Marszobiegi, æwiczenia wytrzyma³o¶ciowe w terenie.


Poni¿ej przedstawiam link z æwiczeniami na ¶wie¿ym powietrzu, które w wiêkszo¶ci mo¿ecie wykonaæ wspólnie ze swoimi rodzicami lub rodzeñstwem do czego zachêcam.
Link


Marszobiegi to wspania³a forma biegowa w której sami mo¿ecie decydowaæ ile biegacie i na ile pozwalaj± Wam wasze mo¿liwo¶ci. Zabierzcie rodziców do lasu i zacznijcie od 2 minuty spokojnego biegu (to taki podczas którego mo¿ecie swobodnie rozmawiaæ) i 5 minut marszu. Taki marszobieg mo¿ecie powtórzyæ kilka razy podczas spaceru. My¶lê, ¿e z czasem mo¿ecie sobie zwiêkszaæ d³ugo¶æ biegu, a zmniejszaæ d³ugo¶æ marszu.





Klasy V – VI


Mo¿emy te¿ przeprowadziæ rozgrzewkê lekkoatletyczn± :
Link



Temat: LA. Rzut pi³k± palantow±.

Poni¿ej link do filmu pokazuj±cego æwiczenia do nauki rzutu i technikê wykonania:
Link



Temat: Kszta³tujemy gibko¶æ w æwiczeniach indywidualnych.

Cel: uczeñ demonstruje æwiczenia gibko¶ciowe, indywidualne

Rozgrzewka:
Link


A teraz we¼ matê lub koc i poæwicz.
Link



Klasy VII– VIII

Temat: Wykonujemy próby testów sprawno¶ci fizycznej i próbujemy interpretowaæ wyniki
.

Cel: uczeñ wykonuje próby sprawno¶ciowe pozwalaj±ce oceniæ szybko¶æ, skoczno¶æ i gibko¶æ

Rozgrzewka:

1. Lekki trucht w miejscu przez 3 minuty.

2. Æwiczenia w miejscu (po ok. 0,5-1 minutê na ka¿de):

- kr±¿enia ramion (lewa, prawa, obie do przodu, do ty³u, na koñcu kr±¿enia obiema rêkami w przeciwnych kierunkach);

- podskoki z naprzemiennymi wymachami r±k w górê i unoszeniem kolan.

3. Æwiczenie w marszu: wyci±gniêcie r±k do przodu i naprzemienne wymachy nog± z dotkniêciem palcami stopy do d³oni (po 8 powtórzeñ na nogê).

Wykonaj 3 próby ( podane poni¿ej 1,2,4) z testu Zuchory. Obok ka¿dej masz tabelê z wynikami. Sprawd¼ sam siebie i oceñ swoj± sprawno¶æ.

Link do Testu Zuchory Link

1 próba - szybko¶æ
2 próba - skoczno¶æ
4 próba - gibko¶æ



Temat: Doskonalimy prowadzenie pi³ki nog± ze zmian± tempa i kierunku
.
Cel: uczeñ wykonuje i stosuje w grze: prowadzenie pi³ki nog± ze zmian± tempa i kierunku
Rozgrzewka - 5 minut truchtu w miejscu.
Link



..................................................................................................................................................

W - f w dniach 01-05.06.2020 r.

Klasy I – III

W linkach wysy³am przyk³adowe æwiczenia. Zachêcam do ich wykonania, ale tylko i wy³±cznie pod opiek± i przy asekuracji rodziców/opiekunów.

Ka¿de zajêcia sportowe zawsze zaczynamy od rozgrzewki ogólnorozwojowej, któr± mo¿na przeprowadziæ w nastêpuj±cy sposób:

- kr±¿enia g³owy

- kr±¿enia ramion obur±cz i na przemian w przód, w ty³,

- kr±¿enia bioder, kolan, st. skokowych,

- kr±¿enia nadgarstków,

- skrêty tu³owia,

- skrêtosk³ony w opadzie tu³owia,

- kr±¿enia tu³owia,

- sk³ony tu³owia,

- podskoki na L i P nodze,

- trucht w miejscu, bieg „bokserski”.


1. Temat
: Æwiczenia ogólnorozwojowe z akcentem na wzmacnianie mm brzucha i rozwijanie gibko¶ci.
Propozycja æwiczeñ rozci±gaj±cych.
Link


2. Temat: Gry i zabawy doskonal±ce umiejêtno¶ci lekkoatletyczne. Æwiczenia bie¿ne i skoczne.
Przedstawiam Wam grê planszow±, która – mam nadziejê – po³±czy przyjemne z po¿ytecznym, czyli dobr± zabawê z aktywno¶ci± fizyczn±.
Link


3. Temat:
Æwiczenia ogólnorozwojowe z pi³k±.
Mo¿ecie wykorzystaæ dowoln± pi³kê, jak± posiadacie w domu. W linku znajdziecie wiele æwiczeñ ogólnorozwojowych, jakie mo¿ecie wykonaæ w domu.
Link




Klasy V – VI

Ka¿de zajêcia sportowe zawsze zaczynamy od rozgrzewki ogólnorozwojowej, któr± mo¿na przeprowadziæ w nastêpuj±cy sposób:

- kr±¿enia g³owy

- kr±¿enia ramion obur±cz i na przemian w przód, w ty³,

- kr±¿enia bioder, kolan, st. skokowych,

- kr±¿enia nadgarstków,

- skrêty tu³owia,

- skrêtosk³ony w opadzie tu³owia,

- kr±¿enia tu³owia,

- sk³ony tu³owia,

- podskoki na L i P nodze,

- trucht w miejscu, bieg „bokserski”.


Lub przyk³adowa rozgrzewka w domu.
Link


Temat: LA. Æwiczenia przygotowuj±ce do uprawiania LA.
Doskonalenie startu niskiego ( 2 godz.)
Link
Link
Link
Link



Temat: LA. Si³a biegowa – wzmocnienie miê¶ni nóg i brzucha.
Skipy, wieloskoki ( 2 godz.)
Link
Link



Klasy VII – VIII

Ka¿de zajêcia sportowe zawsze zaczynamy od rozgrzewki ogólnorozwojowej, któr± mo¿na przeprowadziæ w nastêpuj±cy sposób:

- kr±¿enia g³owy

- kr±¿enia ramion obur±cz i na przemian w przód, w ty³,

- kr±¿enia bioder, kolan, st. skokowych,

- kr±¿enia nadgarstków,

- skrêty tu³owia,

- skrêtosk³ony w opadzie tu³owia,

- kr±¿enia tu³owia,

- sk³ony tu³owia,

- podskoki na L i P nodze,

- trucht w miejscu, bieg „bokserski”.

Ewentualnie mo¿emy przeprowadziæ rozgrzewkê lekkoatletyczn± (link poni¿ej):

Link



1. Temat: LA. Marszobieg z pokonywaniem przeszkód terenowych – 1000m.

Poni¿ej przedstawiam link z æwiczeniami na ¶wie¿ym powietrzu.
Link

Marszobiegi to wspania³a forma biegowa w której sami mo¿ecie decydowaæ ile biegacie i na ile pozwalaj± Wam wasze mo¿liwo¶ci. Zacznijcie od 2 minuty spokojnego biegu (to taki podczas którego mo¿ecie swobodnie rozmawiaæ) i 4 minuty marszu. Taki marszobieg mo¿ecie powtórzyæ kilka razy podczas spaceru. My¶lê, ¿e z czasem mo¿ecie sobie zwiêkszaæ d³ugo¶æ biegu, a zmniejszaæ d³ugo¶æ marszu.



2. Temat: LA. Doskonalenie biegu d³ugiego – dz-600m, ch-1000m – test Coopera.

Poni¿ej przedstawiamy co to jest 12 minutowy test Coopera
Link
Link



3. Temat: LA. Rzut pi³k± palantow±.

Poni¿ej link do filmu pokazuj±cego æwiczenia do nauki rzutu i technikê wykonania:
Link



4. Temat: LA. Start niski. Bieg na 60 m ze startu niskiego.

Poni¿ej link do filmu pokazuj±cego technikê wykonania startu niskiego z bloków startowych:
Link

Poni¿ej link do filmu pokazuj±cego æwiczenia do nauki startu niskiego:
Link

Poni¿ej link do filmu pokazuj±cego lekcjê zdaln± z æwiczeniami do nauki i doskonalenia startu niskiego:
Link


Poni¿ej link do biegu Ewy Swobody podczas Halowych Mistrzostw Europy z 2017 roku:
Link


................................................................................................................................................

W – F w dniach 25 - 29.05.2020 r.



Klasy I – III

Wysy³am w linkach przyk³adowe æwiczenia. Zachêcam do ich wykonania, ale tylko i wy³±cznie pod opiek± i przy asekuracji rodziców/opiekunów.

Ka¿de zajêcia sportowe zawsze zaczynamy od rozgrzewki ogólnorozwojowej, któr± mo¿na przeprowadziæ w nastêpuj±cy sposób:

- kr±¿enia g³owy

- kr±¿enia ramion obur±cz i na przemian w przód, w ty³,

- kr±¿enia bioder, kolan, st. skokowych,

- kr±¿enia nadgarstków,

- skrêty tu³owia,

- skrêtosk³ony w opadzie tu³owia,

- kr±¿enia tu³owia,

- sk³ony tu³owia,

- podskoki na L i P nodze,

- trucht w miejscu, bieg „bokserski”.

Temat: Æwiczenia na przyrz±dach rozwijaj±ce sprawno¶æ fizyczn±.

W poni¿szym linku zobaczycie æwiczenia poprawiaj±ce Wasz± sprawno¶æ fizyczn±. Zachêcam do wykonania æwiczeñ z rodzicami. Pamiêtajcie, ¿e najwa¿niejsze jest bezpieczeñstwo i nie wykonujcie æwiczeñ, których nie jeste¶cie w stanie zrobiæ.

Link

Temat: Tor przeszkód w terenie.

W dniu dzisiejszym poznacie æwiczenia poprawiaj±ce szybko¶æ, skoczno¶æ, koordynacjê. Proszê zwróciæ uwagê na prawid³owa postawê. Wa¿na jest wspó³praca podczas zabaw, gier i æwiczeñ, dlatego æwiczymy w bezpieczny sposób pod kontrol± osoby doros³ej, a najlepiej wspólnie z rodzicami.
Link

Temat: Zabawy i æwiczenia ze skakankami. Kszta³towanie koordynacji.

Ostatniego dnia tego tygodnia proponujê æwiczenia na skakance, podczas których kszta³tujemy nasz± sprawno¶æ fizyczn±, a szczególnie skoczno¶æ i koordynacjê.

W poni¿szym linku zobaczycie kilka sposobów wykonywania æwiczeñ na skakance:
Link

Klasy V - VI

Poni¿ej tematyka na najbli¿sze dni. Pamiêtajcie, ¿e najwa¿niejsze jest Wasze bezpieczeñstwo, dlatego wszystkie æwiczenia wykonujemy pod okiem rodziców lub opiekunów. Je¿eli niektórych æwiczeñ nie jeste¶cie w stanie wykonaæ w domu, to filmiki potraktujcie, jako lekcjê pogl±dow±, teoretyczn±.

Ka¿dy rodzaj æwiczeñ zaczynamy od rozgrzewki!

Dzisiaj proponujê zabawê w ruletkê sportow±, link w za³±czeniu:

Link



Temat: MPS. Kszta³towanie ogólnej sprawno¶ci z pi³k±. (2 godz.)

Æwiczenia siatkarskie.
Link
Link



Temat: MPS. Doskonalenie odbiæ w pi³ce siatkowej. (2 godz.)

S± to æwiczenia do wykonania w domu o ró¿nym stopniu trudno¶ci , jak wam co¶ nie wyjdzie to siê nie przejmujcie. Jak nie macie pi³ki do siatkówki, to mo¿ecie æwiczenia wykonaæ inn± pi³k± lub balonem. Powodzenia.

Link



Klasy VII - VIII

Temat: Ogólnorozwojowe formy aktywno¶ci ruchowej – Tabata. (2 godz.)

Jak zwykle najlepiej æwiczcie o tych godzinach, kiedy zwykle mamy lekcje wychowania fizycznego w szkole. Ale nie jest to konieczne – mo¿ecie æwiczyæ kiedy Wam pasuje! Poni¿ej podan± lekcjê wykonajcie dwa razy. Tym razem bêdzie to tabata czyli trening interwa³owy ca³ego cia³a.

I.
Ale najpierw oczywi¶cie rozgrzewka, któr± przeprowadzi Dagmara Mostowska z portalu e-Wychowanie Fizyczne. Bêdzie to zestaw æwiczeñ anga¿uj±cy wszystkie partie miê¶niowe oraz stawy. W³±czcie filmik i æwiczcie: Link


II. W czê¶ci g³ównej wspomniana wy¿ej tabata. Jest, to trening interwa³owy, który w naszym przypadku bêdzie polega³ na wykonywaniu 6 ró¿nych æwiczeñ (ka¿de trwaj±ce 20sekund) z przerw± 10 sekundow±. 6 æwiczeñ stanowi jedn± seriê – wykonajcie 4 serie.

Oto opis 6 wymienionych wy¿ej æwiczeñ:

1 æwiczenie - pajacyki

2 æwiczenie – wykroki w przód raz prawa raz lewa noga

3 æwiczenie – deska w podporze przodem na przedramionach (plank)

4 æwiczenie – pó³przysiady (squaty)

5 æwiczenie – w podporze przodem podci±gniêcie kolana pod klatkê piersiow± raz prawe raz

lewe kolano

6 æwiczenie – przeskoki skrzy¿ne w bok raz lewa noga za praw± nog± (skok w praw± stronê)

raz prawa noga za lew± nog± (skok w lew± stronê).

Najpierw dok³adnie przeczytajcie opis æwiczeñ i spróbujcie je wykonaæ.

Pó¼niej w³±czcie sobie muzykê z poni¿szego linku:
Link

W podk³adzie muzycznym bêdzie odliczanie czasu na æwiczenie i przerwê (znacie angielski, to wszystko bêdzie jasne). S³uchajcie muzyki i æwiczcie
(pamiêtajcie macie wykonaæ 4 kolejne serie) zobaczycie jakie to fajne.

III. Na koniec trochê rozci±gania i æwiczeñ korekcyjnych. Wykonacie je w tej lekcji jako æwiczenia wyciszaj±ce i koñcowe, ale mo¿ecie z tego zestawu korzystaæ tak¿e w przerwie pomiêdzy codziennymi lekcjami w innych przedmiotów. Bêdzie rozci±ganie miê¶ni szyi, klatki piersiowej oraz wzmacnianie miê¶ni pleców. Ogl±dajcie i æwiczcie razem z Krzysztofem Migasem z e-Wychowanie Fizyczne.

Link



Temat: Obwód stacyjny w domu. (2 godz.)

Poni¿ej podan± lekcjê wykonajcie dwa razy. Na tych lekcjach wykonacie obwód stacyjny inaczej zwany treningiem obwodowym. Tym razem ca³± lekcjê znajdziecie pod jednym linkiem. Æwiczyæ bêdziemy z Kasi± Bigos z Hello Zdrowie. Kasia przeprowadzi najpierw rozgrzewkê, pó¼niej przeæwiczy z Wami ca³± czê¶æ g³ówn±, a na koniec „rozci±gnie”.

Rozgrzewka sk³adaæ siê bêdzie z marszu, wymachów ramion w przód i w ty³, pó³przysiadów, skrêtosk³onów, kr±¿eñ przedramion, nadgarstków, g³owy.

Czê¶æ g³ówna zawiera 5 æwiczeñ wykonywanych przez 45 sekund, jedno po drugim (bez przerwy). Te 5 æwiczeñ stanowi jedn± seriê – nale¿y wykonaæ 3 serie. Æwiczenia nie s± bardzo skomplikowane wiêc nie bêdê ich opisywaæ. Tym bardziej, ¿e prowadz±ca dok³adnie pokazuje i opisuje ka¿de æwiczenie, wskazuj±c na co nale¿y zwróciæ uwagê i jak unikaæ b³êdów. Na koniec oczywi¶cie bêd± æwiczenia rozci±gaj±ce czyli rozci±ganie w wypadzie, rozci±ganie w le¿eniu przodem i sk³on w ty³, niska pozycja klappa i chwila odprê¿enia oraz æwiczenia oddechowe.

No to do roboty! W³±czcie poni¿szy link i æwiczcie:
Link

..................................................................................................................................................



Wychowanie fizyczne w dniach 18 – 22 maja 2020

Klasy I – III

Wysy³am w linkach przyk³adowe æwiczenia. Zachêcam do ich wykonania, ale tylko i wy³±cznie pod opiek± i przy asekuracji rodziców/opiekunów, bo najwa¿niejsze jest Wasze zdrowie i bezpieczeñstwo.

Pamiêtajcie, ¿eby zawsze zrobiæ krótk± rozgrzewkê przygotowuj±c± do zajêæ ok. 5-8 minut np.:

Rozgrzewka (przyk³adowa, mo¿na wykonaæ w³asn±):

- kr±¿enia g³owy

- kr±¿enia ramion obur±cz i na przemian w przód, w ty³,

- kr±¿enia bioder, kolan, st. skokowych,

- kr±¿enia nadgarstków,

- skrêty tu³owia,

- skrêtosk³ony w opadzie tu³owia,

- kr±¿enia tu³owia,

- sk³ony tu³owia,

- podskoki na L i P nodze,

- trucht w miejscu, bieg „bokserski”.



1. Temat: Doskonalenie koordynacji ruchowej.

W poni¿szym linku zobaczycie æwiczenia poprawiaj±ce Wasz± koordynacjê ruchow±. Zachêcam do wykonania æwiczeñ z rodzicami, czy rodzeñstwem. Pamiêtajcie, ¿e najwa¿niejsze jest bezpieczeñstwo i nie wykonujcie æwiczeñ, których nie jeste¶cie w stanie zrobiæ.
Link

2. Temat: Doskonalenie umiejêtno¶ci skoku w dal z miejsca.

W dniu dzisiejszym poznacie æwiczenia poprawiaj±ce skoczno¶æ oraz prawid³ow± technikê skoku w dal z miejsca. Wykonajcie æwiczenia z osob± prowadz±c± z linku poni¿ej -uwaga æwiczymy w bezpieczny sposób pod kontrol± osoby doros³ej.

Link

3. Temat: Æwiczenia z nietypowym przyborem.

Ostatnia propozycja na ten tydzieñ, to æwiczenia z nietypowym przyborem... W linku znajdziecie wiele æwiczeñ, jakie mo¿ecie wykonaæ z … papierem toaletowym. Zobaczycie, ¿e nawet w domu mo¿na przeprowadziæ naprawdê ciekawy trening.

Link

………………………………………………………………………………………………………………

Klasy V – VI i VII - VIII

Wysy³am w linkach przyk³adowe æwiczenia. Zachêcam do ich wykonania, ale tylko i wy³±cznie pod opiek± i przy asekuracji rodziców/opiekunów, bo najwa¿niejsze jest Wasze zdrowie i bezpieczeñstwo.

Rozgrzewka (przyk³adowa, mo¿na wykonaæ w³asn±). Pamiêtajcie, ¿eby zawsze zrobiæ krótk± rozgrzewkê przygotowuj±c± do zajêæ ok. 5-8 minut

Temat 1 : Wykonujemy próby testów sprawno¶ci fizycznej i próbujemy interpretowaæ wyniki.

Cel: uczeñ wykonuje próby sprawno¶ciowe pozwalaj±ce oceniæ szybko¶æ, skoczno¶æ i gibko¶æ

Rozgrzewka:

1. Lekki trucht w miejscu przez 3 minuty.

2. Æwiczenia w miejscu (po ok. 0,5-1 minutê na ka¿de):

kr±¿enia ramion (lewa, prawa, obie do przodu, do ty³u, na koñcu kr±¿enia obiema rêkami w przeciwnych kierunkach);

podskoki z naprzemiennymi wymachami r±k w górê i unoszeniem kolan.

3. Æwiczenie w marszu: wyci±gniêcie r±k do przodu i naprzemienne wymachy nog± z dotkniêciem palcami stopy do d³oni (po 8 powtórzeñ na nogê).

Wykonaj 3 próby ( podane poni¿ej 1,2,4) z testu Zuchory. Obok ka¿dej masz tabelê z wynikami. Sprawd¼ sam siebie i oceñ swoj± sprawno¶æ.

Link do Testu Zuchory Link

1 próba - szybko¶æ

2 próba - skoczno¶æ

4 próba - gibko¶æ



Temat 2 : Kszta³tujemy gibko¶æ w æwiczeniach indywidualnych.

Cel: uczeñ demonstruje æwiczenia gibko¶ciowe, indywidualne

Rozgrzewka:
Link

A teraz we¼ matê lub koc i poæwicz.
Link



Temat 3 : Doskonalimy prowadzenie pi³ki nog± ze zmian± tempa i kierunku.

Cel: uczeñ wykonuje i stosuje w grze: prowadzenie pi³ki nog± ze zmian± tempa i kierunku

Rozgrzewka - 5 minut truchtu w miejscu.
Link



Temat 4 : Poznajemy pojêcie kompensacji i korekcji podczas æwiczeñ ogólnorozwojowych.

Cel: uczeñ rozumie pojêcie kompensacja

Kompensacja to przejêcie funkcji jakiego¶ narz±du w razie jego schorzenia( zastêpczo¶æ funkcji).

Rozgrzewka + zestaw æwiczeñ na zdrowy krêgos³up
Link


Praca domowa (na ocenê) dla klasy V, VI, VII, VIII:

Proszê napisaæ ilu zawodników w jednej dru¿ynie gra w pi³kê siatkow±, do ilu punktów gra siê seta oraz ilu zawodników gra w pi³kê rêczn±.

Prace przysy³amy na adres mailowy: wych-fizchruslanki @wp.pl do 31 maja 2020

..................................................................................................................................................

Wychowanie fizyczne - 11 - 15. 05. 2020r.



Klasy I – III

Wysy³am w linkach przyk³adowe æwiczenia. Zachêcam do wykonania æwiczeñ z rodzicami, czy rodzeñstwem. Pamiêtajcie, ¿e najwa¿niejsze jest wasze bezpieczeñstwo i nie wykonujcie æwiczeñ, których nie jeste¶cie w stanie zrobiæ. Ka¿de zajêcia sportowe zawsze zaczynamy od rozgrzewki ogólnorozwojowej, któr± znacie.

Temat: Zabawy i gry podwórkowe z wykorzystaniem nietypowych przyborów – gra w kapsle.

W poni¿szym linku zobaczycie grê w kapsle oraz sposób wykonania ich w prosty sposób do czego Was zachêcam.
Link

Temat: Marszobiegi, æwiczenia wytrzyma³o¶ciowe w terenie.

Poni¿ej przedstawiam link z æwiczeniami na ¶wie¿ym powietrzu.
Link

Marszobiegi to wspania³a forma biegowa, w której sami mo¿ecie decydowaæ ile biegacie i na ile pozwalaj± Wasze mo¿liwo¶ci. Zabierzcie rodziców do lasu, na pole lub podwórko i zacznijcie od 1 minuty spokojnego biegu (to taki, podczas którego mo¿ecie swobodnie rozmawiaæ) i 4 minuty marszu. Taki marszobieg mo¿ecie powtórzyæ kilka razy. My¶lê, ¿e z czasem mo¿ecie sobie zwiêkszaæ d³ugo¶æ biegu, a zmniejszaæ d³ugo¶æ marszu. Do dzie³a!

Temat: Zabawy i æwiczenia z paletkami i pi³eczk± pingpongow±.

W poni¿szych linkach zobaczycie kilka sposobów odbiæ pi³eczki paletk±.
Link
Link

Jak widzicie powy¿sze æwiczenia mo¿na wykonaæ w domu do czego zachêcam. Je¶li nie macie rakietki tenisowej (paletki) to u¿yjcie np. deski do krojenia.

Æwiczcie i bawcie siê dobrze!



Klasy V - VI

Wysy³am w linkach przyk³adowe æwiczenia. Zachêcam do ich wykonania, ale tylko i wy³±cznie pod opiek± i przy asekuracji rodziców/opiekunów, bo najwa¿niejsze jest Wasze zdrowie i bezpieczeñstwo.

Pamiêtajcie, ¿eby zawsze zrobiæ krótk± rozgrzewkê przygotowuj±c± do zajêæ ok. 5-8 minut,
któr± znacie lub mo¿na wykonaæ w³asn±.

Temat: Gry i zabawy

W dniu dzisiejszym propozycja gry planszowej, która ³±czy aktywno¶æ fizyczn± z dobr± zabaw±. Zaczynamy!!!
Link



Temat: MPN – Prowadzenie pi³ki, kontrola i czucie pi³ki.

Gdy pozwoli na to pogoda zalecam æwiczenia na ¶wie¿ym powietrzu. Mo¿na poæwiczyæ na w³asnym podwórku. Gdy nie mamy takiej mo¿liwo¶ci czê¶æ æwiczeñ prezentowanych poni¿ej mo¿na wykonaæ w domu.
Link

TEMAT: MPS. Doskonalenie kiwniêcia w pi³ce siatkowej.

Poni¿ej linki z rozgrzewk± siatkarsk± w wykonaniu K. K³osa
Link
Poni¿ej linki dotycz±ce kiwniêcia w pi³ce siatkowej
Link
Link

TEMAT: TS. Doskonalenie serwisu w tenisie sto³owym.

Poni¿ej linki dotycz±ce tenisa sto³owego (serwisu) w warunkach domowych
Link
Link
Poni¿szy link pokazuje æwiczenia serwisu na profesjonalnym stole tenisowym
Link



Klasy VII – VIII

Jak to zwykle zaczynamy od rozgrzewki ogólnorozwojowej.
Link

TEMAT: PN. Doskonalenie strza³ów na bramkê.

Poni¿ej link z krótk± rozgrzewk± i strza³ami na bramkê w wykonaniu pi³karzy ¦l±ska Wroc³aw:
Link
Poni¿ej link z wymian± podania i strza³em na bramkê:
Link
Poni¿ej link z akcentem prowadzenia pi³ki, zwodu i strza³u na bramkê.
Link

TEMAT: PN. Gry uproszczone – rondo 4x2 oraz gra 3x3.

Poni¿ej link z rozgrzewk± pi³karsk±
Link
Poni¿ej linki dotycz±ce gry w „dziadka” czyli rondo 4x2
Link
Poni¿ej link z gr± 3x3.
Link
Mo¿emy sobie wyznaczyæ pole do gry, na nim ustawiamy 4 bramki z pacho³ków. Dwie z nich bronimy, a na dwie z nich staramy siê strzeliæ gola.

Temat: Æwiczenia kszta³tuj±ce z przyborami nietypowymi.

Po rozgrzewce przyst±pmy do æwiczeñ zaproponowanych w tych linkach Link
Link

Temat: Intensywny trening – a têtno.

Jak mierzyæ têtno w ka¿dej chwili? Najprostszy sposób.
Link
Waszym zadaniem jest wykonaæ pomiar
a. têtna spoczynkowego przed wysi³kiem
b. têtna po wysi³ku
Proponujê intensywny trening. Link
Pamiêtaj wykonuj æwiczenia wed³ug w³asnych mo¿liwo¶ci. Stopieñ trudno¶ci dopasuj do siebie.
Kontroluj siebie przed i po wysi³ku.
Porównaj têtna i wyci±gnij wnioski na przysz³o¶æ æwicz±c intensywnie.
Miej ¿ycie pod kontrol±!

Powodzenia i pozdrawiam!

.................................................................................................................................................


4. 05 – 8. 05 W – F

Moi Drodzy Uczniowie!

Mam nadziejê, ¿e dajecie radê i trzymacie siê w tym trudnym czasie. Wysy³am w linkach przyk³adowe æwiczenia. Zachêcam do ich wykonania, ale tylko i wy³±cznie pod opiek± i przy asekuracji rodziców/opiekunów. Pamiêtajcie, ¿e najwa¿niejsze jest Wasze bezpieczeñstwo i nie wykonujcie æwiczeñ, których nie jeste¶cie w stanie zrobiæ.



KLASA I, II, III

PRACA OBOWI¡ZKOWA DLA WSZYSTKICH (na ocenê)

Mój ulubiony sport

Bardzo proszê o przes³anie do dnia 8.05.2020 r.(pi±tek) pracy przedstawiaj±cej np. rysunek ulubionego sportowca lub ulubionej dyscypliny sportu/obiektu sportowego.

Zdjêcia prac proszê o przesy³anie na stronê: wych-fizchruslanki@wp.pl

……………………………………………………….

Zajêcia sportowe zawsze zaczynamy od rozgrzewki ogólnorozwojowej, któr± mo¿na przeprowadziæ w nastêpuj±cy sposób:

- trucht (mo¿na wykonaæ w miejscu) – 2 minuty,

- trucht + kr±¿enia ramion (lewa, prawa, obur±cz do przodu/ty³u),

- „pajacyki” z kla¶niêciem nad g³ow± oraz kla¶niêciem przed klatk± piersiow± (po 10 kla¶niêæ),

- naprzemienne wymachy nog± z dotkniêciem palcami stopy do d³oni (po 2 powtórzenia na nogê),

- kr±¿enia tu³owia (po 2 razy w obie strony),

- kr±¿enia biodrami (po 2 razy w obie strony),

- kr±¿enia kolan (do ¶rodka, na zewn±trz, po 2 razy),

- kr±¿enia nadgarstków i w stawach skokowych.


1.
Rozwijanie umiejêtno¶ci utrzymania równowagi.

Æwiczenia równowa¿ne z woreczkami
Link

Æwiczenia równowa¿ne - zabawa
Link


2.
Bieganie jako naturalna, najbardziej korzystna i wszechstronna forma ruchu.

Rozgrzewka biegowa:
Link

Æwiczenia biegowe (i nie tylko) w domu
WF w domu, odc. 8, KIDS


3.
Rzuty do celu – przyk³adowe zabawy rzutne w warunkach domowych:

Link
Link

……………………………………………………………………………………..



Klasa V i VI - PRACA OBOWI¡ZKOWA DLA WSZYSTKICH (na ocenê)

Wybierzcie kilka æwiczeñ zróbcie zdjêcia lub nagrajcie filmik do zaliczenia do 8.05.2020 Prze¶lijcie na stronê: wych-fizchruslanki@wp.pl

Rozgrzewka

Pamiêtajcie, ¿eby zawsze zrobiæ krótk± rozgrzewkê przygotowuj±c± do zajêæ ok. 5-8 minut np.:

- kr±¿enia g³owy

- kr±¿enia ramion obur±cz i na przemian w przód, w ty³,

- kr±¿enia bioder, kolan, st. skokowych,

- kr±¿enia nadgarstków,

- skrêty tu³owia,

- skrêtosk³ony w opadzie tu³owia,

- kr±¿enia tu³owia,

- sk³ony tu³owia,

- podskoki na L i P nodze,

- trucht w miejscu, bieg „bokserski”

Poni¿ej link do rozgrzewki w wykonaniu siatkarzy:
Link



Tematy z wychowania fizycznego dla klasy V- VI

1.
TEMAT : MPR. Doskonalenie podañ i chwytów w pi³ce rêcznej.

Poni¿ej link dotycz±cy u³o¿enia pi³ki w d³oni
Link
Poni¿ej link dotycz±cy techniki chwytu pi³ki:
Link

Poni¿ej link dotycz±cy techniki podania:
Link



2 – 3. TEMAT : MPR. Doskonalenie rzutów do bramki w pi³ce rêcznej (2 godz.)

Poni¿ej link dotycz±cy techniki przeskoku:
Link

Poni¿ej linki dotycz±ce techniki rzutu:
Link
Link
Link



4.
TEMAT : MPN. Doskonalenie podañ i przyjêæ w pi³ce no¿nej.

Poni¿ej linki dotycz±ce uderzenia prostym podbiciem:
Link
Link

Poni¿ej linki dotycz±ce uderzenia wewnêtrzn± czê¶ci± stopy:
Link
Link





Klasa VII i VIII - PRACA OBOWI¡ZKOWA DLA WSZYSTKICH (na ocenê)

Termin by³ do 24.04- otrzyma³am tylko 1 pracê.

W ramach pracy domowej proszê przygotowaæ z poszczególnych gier zespo³owych: pi³ka no¿na, pi³ka koszykowa, pi³ka siatkowa i pi³ka rêczna nastêpuj±ce informacje:

- wymiary boiska, czas gry, liczba zawodników podczas meczu na boisku, ilo¶æ zmian w poszczególnych grach. Wymieniæ po 3 popularnych zawodników z poszczególnej dyscypliny.

Prace przysy³amy na adres mailowy: wych-fizchruslanki @wp.pl do 8.05. 2020


Pamiêtajcie, ¿eby zawsze zrobiæ krótk± rozgrzewkê przygotowuj±c± do zajêæ ok. 5-8 minut


Tematy z wychowania fizycznego dla klasy VII - VIII


1.
Temat: Kszta³tujemy wybrane zdolno¶ci motoryczne poprzez gry i zabawy.

Cel: kszta³towanie si³y, koordynacji ruchowej w poznanych zabawach ( æwiczeniach)

Rozgrzewka: 5 minut
Marsz w miejscu 1 min., trucht w miejscu 1min., pajacyki 20 powtórzeñ, przysiady 20 powtórzeñ, pompki 5 powtórzeñ.

Wykonaj æwiczenia z wybranego filmiku dostosowuj±c do swoich mo¿liwo¶ci.
Link
Link



2.
Temat: MPK. Doskonalimy podanie jednor±cz i obur±cz w ruchu.

Cel: wykonuje i stosuje w grze podanie jednor±cz i obur±cz

Rozgrzewka:
Trucht w miejscu 1 min., skip A 15 sekund, kr±¿enia ramion w przód i ty³ po 10 powtórzeñ, brzuszki 15 powtórzeñ.

Obejrzyj prawid³ow± technikê podañ pi³ki. Link



3.
Temat: MPK Doskonalenie rzutu do kosza z biegu po koz³owaniu ( dwutakt)

Cel: uczeñ wykonuje rzut pi³ki do kosza z biegu po koz³owaniu (dwutakt)

Rozgrzewka:
Wykorzystaj poznane æwiczenia do rozgrzewki i wykonaj 5 z nich powtarzaj±c ka¿de po 10 razy.
Podpowied¼: Kr±¿enia g³owy , nadgarstków, bioder, skrêtosk³ony, wymachy prostej nogi P i L, siad prosty sk³ony do obu nóg ( kolana proste nie uginamy ich podczas wykonywania sk³onu), siad rozkroczny sk³ony do Pi L nogi, motylek( w siadzie uginamy nogi w kolanach i ³±czymy stopy podeszwowo).

Obejrzyj ca³y filmik.
Dwutakt zaczyna siê na filmie od 3:13 minuty. Link



4.
Temat: Kszta³tujemy wybrane zdolno¶ci motoryczne w obwodzie stacyjnym.

Cel: uczeñ wzmacnia poszczególne partie miê¶niowe w obwodzie stacyjnym

Rozgrzewka:
Kr±¿enia g³owy , nadgarstków, bioder, skrêtosk³ony, wymachy prostej nogi P i L, siad prosty sk³ony do obu nóg ( kolana proste nie uginamy ich podczas wykonywania sk³onu), siad rozkroczny sk³ony do P i L nogi, motylek( w siadzie uginamy nogi w kolanach i ³±czymy stopy podeszwowo).

A teraz czas na æwiczenia.Link





..................................................................................................................................................
Klasa II i III

28.04. (wtorek)

Temat: Æwiczenia ogólnorozwojowe z wykorzystaniem lasek gimnastycznych.

Dzieñ dobry moi drodzy uczniowie! Mam nadziejê, ¿e dajecie radê i trzymacie siê w tym trudnym czasie. Wysy³am w linkach przyk³adowe æwiczenia. Zachêcam do ich wykonania, ale tylko i wy³±cznie pod opiek± i przy asekuracji rodziców.

Zajêcia sportowe zawsze zaczynamy od rozgrzewki ogólnorozwojowej, któr± mo¿na przeprowadziæ w nastêpuj±cy sposób:

- kr±¿enia g³owy

- kr±¿enia ramion obur±cz i na przemian w przód, w ty³,

- kr±¿enia bioder, kolan, st. skokowych,

- kr±¿enia nadgarstków,

- skrêty tu³owia,

- skrêtosk³ony w opadzie tu³owia,

- kr±¿enia tu³owia,

- sk³ony tu³owia,

- podskoki na L i P nodze,

- trucht w miejscu, bieg „bokserski”.

W poni¿szym linku zobaczycie kilka sposobów wykonywania æwiczeñ z wykorzystaniem lasek gimnastycznych, zachêcam do wykonania niektórych æwiczeñ z rodzicami, pamiêtajcie, ¿e najwa¿niejsze jest wasze bezpieczeñstwo i nie wykonujcie æwiczeñ, których nie jeste¶cie w stanie zrobiæ:

Link


29.04. (¶roda) i 30.04 (czwartek)

Temat: Zabawy i gry podwórkowe.

Zajêcia sportowe zawsze zaczynamy od rozgrzewki ogólnorozwojowej, któr± mo¿na przeprowadziæ w nastêpuj±cy sposób:

- trucht (mo¿na wykonaæ w miejscu) – 2 minuty,

- trucht + kr±¿enia ramion (lewa, prawa, obur±cz do przodu/ty³u),

- „pajacyki” z kla¶niêciem nad g³ow± oraz kla¶niêciem przed klatk± piersiow± (po 10 kla¶niêæ),

- naprzemienne wymachy nog± z dotkniêciem palcami stopy do d³oni (po 2 powtórzeni na nogê),

- kr±¿enia tu³owia (po 2 razy w obie strony),

- kr±¿enia biodrami (po 2 razy w obie strony),

- kr±¿enia kolan (do ¶rodka, na zewn±trz, po 2 razy),

- kr±¿enia nadgarstków i w stawach skokowych.

W poni¿szym linkach zobaczycie kilka zabaw i gier podwórkowych, zachêcam do wykonania niektórych æwiczeñ z rodzicami, pamiêtajcie, ¿e najwa¿niejsze jest wasze bezpieczeñstwo i nie wykonujcie æwiczeñ których nie jeste¶cie w stanie zrobiæ:

Gra w pajêczyna/ flinston

Link

Gra w dziesi±tki

Gra w gumê - Dziesi±tki, wersja



Klasy V –VIII

Witajcie!

Zaczynamy kolejny tydzieñ nauki zdalnej, dlatego przedstawiam Wam kilka propozycji na zajêcia ruchowe w domu. Powinny siê one odbywaæ w obecno¶ci rodziców/opiekunów, bo najwa¿niejsze jest Wasze zdrowie i bezpieczeñstwo.

Rozgrzewka

Pamiêtajcie, ¿eby zawsze zrobiæ krótk± rozgrzewkê przygotowuj±c± do zajêæ ok. 5-8 minut np.:

- kr±¿enia g³owy

- kr±¿enia ramion obur±cz i na przemian w przód, w ty³,

- kr±¿enia bioder, kolan, st. skokowych,

- kr±¿enia nadgarstków,

- skrêty tu³owia,

- skrêtosk³ony w opadzie tu³owia,

- kr±¿enia tu³owia,

- sk³ony tu³owia,

- podskoki na L i P nodze,

- trucht w miejscu, bieg „bokserski”



1.Temat: TS - nauka odbiæ forhendem

Dwa najbli¿sze tematy przeznaczymy na tenis sto³owy. Mo¿e czê¶æ z Was posiada rakietki do tenisa sto³owego, dlatego warto poæwiczyæ i wykorzystaæ wskazówki prowadz±cego (w linku poni¿ej). Kto nie ma rakietek??? – czasami wystarczy ksi±¿ka, czy zeszyt w twardej oprawie lub jakie¶ plastikowe pude³ko, by spróbowaæ zagraæ w tenisa sto³owego… A stó³…??? No có¿ – mo¿e byæ ka¿dy, który macie w domu… a mo¿na nawet pograæ na pod³odze (na wyznaczonym polu)… Spróbujcie!!! Udanej zabawy :-)

Link



2.Temat: TS - nauka odbiæ bekhendem

Link



3. Temat: RMT – æwiczymy w rytm muzyki

YT – My3 IBFF ( uk³ad taneczny do piosenki) lub ulubiona muzyka

Æwiczenia kszta³tuj±ce ca³e cia³o odgrywaj± bardzo wa¿n± rolê w Waszym rozwoju – szczególnie teraz, gdy du¿o czasu spêdzacie przed komputerem nale¿y zadbaæ o swoje cia³o. Dlatego w³±czamy swoj± ulubion± muzykê i zaczynamy æwiczenia! Powodzenia!!!


..................................................................................................................................................

Klasy  I –III

21. 04. 2020r.
                Poæwicz jak na filmie:Link
22. 04. 2020r.
                Poæwicz jak na filmie:Link
23. 04.2020r.
              Poæwicz jak na filmie:Link
 
Klasy V - VI
Pamiêtajcie, ¿e najwa¿niejsze jest Wasze bezpieczeñstwo, dlatego wszystkie æwiczenia wykonujemy pod okiem rodziców lub opiekunów. Je¿eli niektórych æwiczeñ nie jeste¶cie w stanie wykonaæ w domu, to filmiki potraktujcie, jako lekcjê pogl±dow±, teoretyczn±.
Ka¿dy rodzaj æwiczeñ zaczynamy od rozgrzewki!
Pamiêtajcie, ¿eby zawsze zrobiæ krótk± rozgrzewkê przygotowuj±c± do zajêæ ok. 5-8 minut z zachowaniem bezpieczeñstwa w domu np.:
- kr±¿enia ramion obur±cz i na przemian w przód, w ty³,
- skrêty na boki,
- skrêtosk³ony w opadzie tu³owia,
- kr±¿enia tu³owia,
- sk³ony tu³owia,
- kr±¿enia bioder, kolan,
- przysiady
- trucht w miejscu,
 - „minutka” – po³ó¿ siê w wygodnej pozycji, zamknij oczy i le¿ tak nieruchomo i w ciszy oko³o minuty, my¶l±c o samych przyjemnych rzeczach.

21 .04.2020r
Temat: RMT. Organizujemy æwiczenia przy muzyce.
The 7-Minute Workout 2.0 | Timer & Music | Inger Houghton
 
22 .04.2020r
Temat: LA - æwiczenia przygotowuj±ce do uprawiania LA.
Link
 
23. 04.2020r  i 24 .04.2020r
Temat: MPK. Nauka dwutaktu w mini koszykówce.
Link
 
 
Klasy VII – VIII

20. 04. 2020r.
Temat: Omawiamy wp³yw aktywno¶ci fizycznej na zdrowie. 
Cel: uczeñ wyja¶nia pojêcie zdrowia; opisuje pozytywne mierniki zdrowia
Rozgrzewka
Wykonaj 5 æwiczeñ z rozgrzewek,  które Wam proponowa³am. Ka¿de æwiczenie wykonaj 10 razy.
Wp³yw aktywno¶ci fizycznej na zdrowie
Aktywno¶æ fizyczna niesie ze sob± wiele korzy¶ci dla zdrowia. Pozwala utrzymaæ nie tylko dobr± formê fizyczn±, lecz tak¿e psychiczn±. Poza tym regularny ruch zmniejsza ryzyko wielu chorób. Aktywno¶æ fizyczna jest bardzo wa¿na, zarówno w ¿yciu m³odych osób, jak i starszych. Dlatego w ka¿dym wieku nale¿y siê ruszaæ w miarê swoich mo¿liwo¶ci.
  Niezale¿nie od tego, jaki rodzaj aktywno¶ci fizycznej wybierzemy, pozwoli nam ona:
poprawiæ lub zachowaæ wydolno¶æ fizyczn±
utrzymaæ odpowiedni± wagê
zachowaæ si³ê miê¶niow±, która stabilizuje stawy i krêgos³up
na wzrost odporno¶ci
osi±gn±æ lepsze samopoczucie
Regularna aktywno¶æ fizyczna pozwala tak¿e zapobiec chorobom cywilizacyjnym, m.in. chorobom serca. Zw³aszcza je¶li jest po³±czona z racjonalnym od¿ywianiem i unikaniem u¿ywek (np. papierosów, alkoholu). Ruch bowiem:
obni¿a poziom cukru
obni¿a poziom "z³ego" cholesterolu LDL, a podnosi poziom tego "dobrego" LDL
obni¿a poziom trójglicerydów
Warto pamiêtaæ równie¿, ¿e osoba szczup³a, sprawna fizycznie, szybciej i ³agodniej przechodzi choroby ni¿ osoba oty³a i bez kondycji.

21. 04. 2020r.
Temat: Poznajemy gry rekreacyjne z innych krajów europejskich.
Cel:  uczeñ opisuje zasady wybranej gry rekreacyjnej pochodz±cej z innego kraju
Rozgrzewka
Link
Poni¿ej znajdziesz link do strony z zabawami i grami. Wybierz sobie jedn± i postaraj siê zapamiêtaæ jej zasady. Po powrocie do szko³y wykorzystamy j± na lekcjach.
Link
Praca domowa  na ocenê !!!
W ramach pracy domowej proszê przygotowaæ z poszczególnych gier zespo³owych: pi³ka no¿na, pi³ka koszykowa, pi³ka siatkowa i pi³ka rêczna nastêpuj±ce informacje:
- wymiary boiska, czas gry, liczba zawodników podczas meczu na boisku, ilo¶æ zmian w poszczególnych grach. Wymieniæ po 3 popularnych zawodników z poszczególnej dyscypliny.
Prace przysy³amy na adres mailowy: wych-fizchruslanki @wp.pl do 24 kwietnia

23. 04.2020r.
Temat: Demonstrujemy æwiczenia rozwijaj±ce zdolno¶ci koordynacyjne.
Cel: uczeñ demonstruje æwiczenia rozwijaj±ce zdolno¶ci koordynacyjne
Rozgrzewka
Wykonaj po jednym æwiczeniu na obrêcz barkow±, brzuch, tu³ów, nogi. Powtórz ka¿de æwiczenie 8 razy.
Przyk³adowe æwiczenia koordynacyjne, które wykonasz w 10 minut.
Link
24. 04. 2020r.
Temat: Poznajemy æwiczenia relaksacyjne.
Cel: uczeñ wykonuje æwiczenia oddechowe i inne o charakterze relaksacyjnym
Wykonaj zestaw æwiczeñ relaksacyjnych.
Link
 


.......................................................................................................................................................

Dzieñ dobry uczniowie!
Mam nadziejê, ¿e po ¶wiêtach chêtnie wrócicie do aktywno¶ci fizycznej. Poni¿ej przyk³adowe æwiczenia, które mo¿ecie zrobiæ w domu. Pamiêtajcie, aby wszystko wykonywaæ pod czujnym okiem rodziców lub opiekunów.
Klasy 1-3
1. Æwiczenia z pi³k±
WF Dla Dzieci Online #3 - Treningi dla Twojego Dziecka w Domu
https://www.youtube.com/watch?v=CEyba0BvBUE

2.W-F: Wzmacnianie miê¶ni nóg.
https://www.youtube.com/watch?v=OhhjWoIQkj4

3.W-F: Gimnastyka to podstawa
https://www.youtube.com/watch?v=FacAJxiIzh4

Wybierzcie kilka æwiczeñ zróbcie zdjêcia lub nagrajcie filmik do zaliczenia do 25.04.2020 r. Prze¶lijcie na stronê: wych-fizchruslanki@wp.pl
Trzymajcie siê zdrowo i bawcie siê jak najwiêcej. Pamiêtajcie o bezpieczeñstwie i æwiczcie pod opiek± rodziców.

Klasy V- VIII
Dzieñ dobry!
Po ¶wi±tecznej przerwie wracamy z kolejn± „porcj±” aktywno¶ci fizycznej. Poni¿ej tematyka na najbli¿sze dni. Pamiêtajcie, ¿e najwa¿niejsze jest Wasze bezpieczeñstwo, dlatego wszystkie æwiczenia wykonujemy pod okiem rodziców lub opiekunów. Je¿eli niektórych æwiczeñ nie jeste¶cie w stanie wykonaæ w domu, to filmiki potraktujcie, jako lekcjê pogl±dow±, teoretyczn±.
Ka¿dy rodzaj æwiczeñ zaczynamy od rozgrzewki!
Pod linkiem przyk³adowa rozgrzewka
Link
Znacie ju¿ wiele æwiczeñ, dlatego rozgrzewkê mo¿ecie te¿ zaproponowaæ sami.

Klasy V- VI
1 – 2. PN – Doskonalenie podañ i przyjêcia pi³ki.
- Technika uderzenia pi³ki wew. czê¶ci± stopy
Link
- Technika przyjêcia pi³ki wew. czê¶ci± stopy
Link
Propozycja æwiczeñ w domu
Link

3. LA - æwiczenia przygotowuj±ce do uprawiania LA.
Æwiczenia sprawno¶ci, dziêki którym poprawisz szybko¶æ biegu
Æwiczenia sprawno¶ci, dziêki którym poprawisz szybko¶æ biegu (3T TOTAL TRAINING)

Klasy VII – VIII
Pamiêtajcie, ¿eby zawsze zrobiæ krótk± rozgrzewkê przygotowuj±c± do zajêæ ok. 5-8 minut np.:
- kr±¿enia ramion w przód, w ty³
- kr±¿enia nadgarstków,
- sk³ony tu³owia w przód, w bok
- skrêtosk³ony tu³owia,
- kr±¿enia tu³owia,
- kr±¿enia bioder, kolan,
- przysiady
- podskoki na L i P nodze,
- trucht w miejscu.
1. GIM. Doskonalenie skoku rozkrocznego przez koz³a.
Link
2. GIM. Doskonalenie skoku kucznego przez skrzyniê.
Link
Link
Link

Proszê obejrzeæ zaproponowane filmy.
.......................................................................................................................................................

07. 04 – 08. 04 – wychowanie fizyczne kl. I -III

Po skoñczonej pracy albo w czasie jej trwania wykonaj (z rodzicem lub rodzeñstwem):

- kilka æwiczeñ WF w domu cz. 1
Link

- æwiczenia kszta³tuj±ce prawid³ow± postawê cia³a
Link




Wychowanie fizyczne - klasa V - VI (07. - 08. 04.) i VII – VIII (06. – 07. 04)


Zajêcia sportowe zawsze zaczynamy od rozgrzewki ogólnorozwojowej, któr± mo¿na przeprowadziæ w nastêpuj±cy sposób:

- trucht (mo¿na wykonaæ w miejscu) – 3 minuty,

- trucht + kr±¿enia ramion (lewa, prawa, obur±cz do przodu/ty³u),

- „pajacyki” z kla¶niêciem nad g³ow± oraz kla¶niêciem przed klatk± piersiow± (po 20 kla¶niêæ),

- skip A - naprzemienne unoszenie kolan – 30 sekund,

- skip C – naprzemienne zginanie nóg w kolanach do ty³u, tak aby piêt± buta przy ka¿dym kroku dotykaæ po¶ladków – 30 sekund,

- naprzemienne wymachy nog± z dotkniêciem palcami stopy do d³oni (po 82 powtórzeñ na nogê),

- kr±¿enia tu³owia (po 4 razy w obie strony),

- kr±¿enia biodrami (po 4 razy w obie strony),

- kr±¿enia kolan (do ¶rodka, na zewn±trz, po 4 razy),

- kr±¿enia nadgarstków i w stawach skokowych,

- przysiady 2 x 5,

- „brzuszki” w pozycji le¿±cej z nogami ugiêtymi pod k±tem 60-90° - 2 x 5,

- „grzbiety” w le¿eniu przodem (na brzuchu) z wyprostowanymi ramionami do przodu – 2 x 5 powtórzeñ (ka¿de powtórzenie to uniesienie nóg i ramion do góry i utrzymanie ich w takiej pozycji przez 5 sekund),

- „pompki” w pozycji poziomej, twarz± do ziemi, podnoszenie i obni¿anie tu³owia – 2 x 5.

Po przeprowadzonej rozgrzewce, dalsza czê¶æ zajêæ.
Je¿eli nie posiadacie ¿adnej pi³ki, to poni¿szy filmik wykorzystajcie do obserwacji techniki wykonywanych æwiczeñ.
Link

MPK. Doskonalenie koz³owania pi³ki L i P rêk±.
Tradycyjnie zaczynamy od rozgrzewki…
Tutaj znajdziecie propozycjê Link

W dniu dzisiejszym odrobinê koszykówki. Wykorzystajcie do æwiczeñ dowoln± pi³kê (w domu nawet lepiej, jakby to by³a jaka¶ lekka
MPK . Doskonalenie rzutu pi³ki do kosza
W dniu dzisiejszym lekcja teoretyczna – zwracamy uwagê na technikê u³o¿enia d³oni. Obejrzyjcie film, a przeæwiczymy wszystko – oby jak najszybciej – w szkole. Zapraszamy na filmik:
Link


.......................................................................................................................................................

Codzienny zestaw æwiczeñ:
- wywietrz pokój,
- wykonaj 10 pajacyków,
- zrób kr±¿enie biodrami po 10 razy w prawo i w lewo,
- wykonaj 10 razy "malowanie p³otu" oddychaj powoli przez nos,
- zrób "wycieranie pod³ogi nog± " po 10 razy na ka¿d± nogê,
- wykonaj 10 razy swoje ulubione æwiczenie,
- zamknij oczy i pochyl siê do przodu wyobra¼ sobie tort i zdmuchnij powoli ¶wieczki poruszaj siê z prawej do lewej lub odwrotnie.

Je¶li dzisiaj æwiczy³o Ci siê z ochot± - pogratuluj sobie i u¶miechnij siê.

klasa V - VI
Pamiêtajcie, ¿eby zawsze zrobiæ krótk± rozgrzewkê przygotowuj±c± do zajêæ ok.8 – 10 minut z zachowaniem bezpieczeñstwa w domu np.:
- kr±¿enia ramion obur±cz i na przemian w przód, w ty³,
- kr±¿enia nadgarstków,
- skrêty na boki,
- skrêtosk³ony w opadzie tu³owia,
- kr±¿enia tu³owia,
- sk³ony tu³owia,
- kr±¿enia bioder, kolan,
- podskoki na L i P nodze,
- trucht w miejscu.

31.03.2020r
Temat: MPS. Doskonalenie odbiæ sposobem obur±cz górnym.
Link
Proszê o obejrzenie filmu z pi³ki siatkowej – odbicia SOG. Zwróæcie uwagê na u³o¿enie palców czyli tzw. „koszyczka” przy odbiciu.
01.04.2020r
Temat: MPS. Doskonalenie odbiæ pi³ki sposobem dolnym
Link
Proszê o obejrzenie filmu z pi³ki siatkowej – odbicia SOD. Zwróæcie uwagê na u³o¿enie ramion i nóg przy odbiciu.
02.04.2020r
Temat: MPS. Doskonalenie zagrywki górnej.
Proszê obejrzeæ filmy z pi³ki siatkowej – doskonalenie zagrywki górnej (tenisowej). Zwróæcie uwagê na postawê wyj¶ciow± do wykonania zagrywki.
Link
Link
03.04.2020 r.
Temat: MPS. Doskonalenie kiwniêcia pi³ki.
Proszê zobaczyæ filmy z pi³ki siatkowej – kiwniêcie pi³ki. Nale¿y zwróciæ uwagê na sekwencjê kroków przy wykonywaniu rozbiegu.
Link
Link

klasa VII - VIII
Pamiêtajcie, ¿eby zawsze przed ka¿d± aktywno¶ci± fizyczn± zrobiæ krótk± rozgrzewkê:
- kr±¿enia ramion w przód, w ty³
- kr±¿enia nadgarstków,
- sk³ony tu³owia w przód, w bok
- skrêtosk³ony tu³owia,
- kr±¿enia tu³owia,
- kr±¿enia bioder, kolan,
- trucht w miejscu,
- skip A,
- skip C,
- pajacyki,
- przysiady,
- brzuszki.
30.03.2020r
Temat: PN. Doskonalenie strza³ów na bramkê.
Proszê obejrzeæ filmy z pi³ki no¿nej - technika strza³ów na bramkê. Zwróæcie uwagê na postawê zawodnika oraz moment uderzenia pi³ki. Materia³y maj± charakter pogl±dowy.
Link
Link
Link
Link
31.03.2020 r.
Pamiêtajcie, ¿eby zawsze przed ka¿d± aktywno¶ci± fizyczn± zrobiæ krótk± rozgrzewkê:
Temat: PN. Doskonalenie zwodów pojedynczych
Proszê zobaczyæ filmy z pi³ki no¿nej – doskonalenie zwodu pojedyñczego. Nale¿y zwróciæ uwagê na technikê prowadzenia pi³ki, zwód pojedynczy i zmianê kierunku biegu. Materia³y maj± charakter pogl±dowy.
Link
Link
Dla przypomnienia filmik pierwszy pokazuje prawid³ow± technikê oraz metodykê nauczania zwodu pojedynczego, natomiast drugi doskonalenie zwodów pojedynczych


Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj siê, ¿eby móc dodawaæ komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostêpne tylko dla zalogowanych U¿ytkowników.

Proszê siê zalogowaæ lub zarejestrowaæ, ¿eby móc dodawaæ oceny.

Brak ocen.