Dzień Edukacji Narodowej
Dodane przez admin dnia Październik 17 2017 19:30:17
Wszyscy nasi Kochani Nauczyciele dla swoich uczniów cierpliwości mają wiele.
Za naukę, za trud jaki jest wkładany, przeogromny bukiet życzeń dziś składamy.
Życzenia szczere, prawdziwe z uczniowskich serc płynące.
Jak świeże kwiaty pachnące, kwitnące na naszej polskiej łące.
Dziękujemy! Uczniowie.

Święto Edukacji Narodowej to doskonała okazja, aby przypomnieć sobie dzieje naszej szkoły.

„Był rok 1927. Moją pierwszą pracę po ukończeniu seminarium nauczycielskiego podjęłam we wsi Idalin i Chruślanki Józefowskie tworzących jeden nieprzerwany ciąg zabudowań na przestrzeni 5 kilometrów. Administracyjnie należały one do powiatu puławskiego. A wokoło na piaskach rosły krzywe sosenki i dużo brzóz. Było smętnie, ale uroczo (…)
Naszpikowana wzniosłymi zasadami ówczesnej pedagogiki, mając przed oczami wizerunek „Siłaczki” Żeromskiego, zabrałam się do obejrzenia swojej jednoklasowej szkółki(…)” – wspominała długoletnia nauczycielka i kierowniczka szkoły pani Teodozja Chojecka.
Wyobrażała sobie uroczy domek, koło niego nasturcje, malwy i słoneczniki. Rozczarowanie było wielkie. Gospodarz wynajmował na dziesięć miesięcy izbę lekcyjną, która latem służyła jako kuchnia w gospodarstwie domowym.
W latach 1958/59 „wybudowano” ze starej plebanii w Boiskach szkołę w Idalinie. Uczniowie wraz z nauczycielami doczekali się znośnych warunków pracy.
W roku 1960/61 zagospodarowano wszystkie sale – 5 klas lekcyjnych i powstała świetlica gromadzka.
W tym czasie w Chruślankach Józefowskich rozpoczęto budowę szkoły, której otwarcie odbyło się w dniu Święta Wyzwolenia Polski przypadającym 27 lipca 1963 roku. /G. I.-D./