Strona Główna · Ogłoszenia · Linki · Plan lekcji · OKE · KO- Lublin · MEN · CKE Wrzesień 17 2021 23:57:56

Najnowszy Użytkownik: CzesioJ
W ŚWIECIE TKANIN I HAFTÓW

27 czerwca 2021r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Chruślankach Józefowskich miała miejsce niezwykła uroczystość. Odbyło się otwarcie wystawy tkanin zdobnych, haftów i robótek ręcznych pt. „Świat tkanin” autorstwa absolwenta naszej szkoły prof. Kazimierza Cywińskiego. Wystawa powstała z kolekcji rodziny Cywińskich oraz osób zaprzyjaźnionych w aranżacji Doroty Dąbek.
Zaskakująca różnorodnością i bogactwem zgromadzonych eksponatów wystawa prezentowała m.in. tkaniny artystyczne: kilimy, narzuty, proste i zdobne, od lat 30. XX wieku do współczesności, zasłony, firany, haftowane makatki z życiowymi sentencjami, wyroby rękodzieła ludowego z różnych regionów Polski, bieżniki, poszewki i koperty do pościeli (z ostatnich 100 lat), ręczniki ozdobne, obrusy białe z haftami richelieu, przykłady haftów ludowych kaszubskich i podlaskich, kołnierzyki „uczniowskie” (z lat 30.), elementy dawnych strojów kobiecych: bluzki, chusty, strój ludowy krakowski czy koronkowe frywolitki. Odrębną grupę tkanin i wyrobów stanowiły prace sióstr zakonnych, a wśród nich siatkowe pokrycie obrusa ołtarzowego św. Antoniego, tzw. welon okrywający księdza błogosławiącego Najświętszym Sakramentem, sukienka na puszkę z komunikantami oraz dwie komże przedsoborowe.
W programie uroczystości znalazły się również: spotkanie z autorem, występ grupy tanecznej „Mały Józefów” oraz zespołu śpiewaczego Klubu Seniora działąjących przy Gminnym Centrum Kultury w Józefowie nad Wisłą, a także degustacja lokalnych przysmaków przygotowanych przez Stowarzyszenie Koła Gospodyń Wiejskich Wsi Chruślanki Józefowskie i Idalin.
Serdecznie dziękujemy Wszystkim za pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia. Państwa praca i wsparcie pozwoliły stworzyć niepowtarzalną atmosferę, która na długo pozostanie w pamięci!

Słowo od autora Link