Strona Główna · Ogłoszenia · Linki · Plan lekcji · OKE · KO- Lublin · MEN · CKE Sierpień 14 2020 21:32:43

Najnowszy Użytkownik: Oktawia89
Akcja Żonkile 2020

20 kwietnia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile zorganizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w celu upamiętnienia bohaterów walczących w getcie warszawskim. Była to reakcja Samorządu Uczniowskiego na apel dyrektora Muzeum POLIN Zygmunta Stępińskiego: „Bądźmy razem solidarni na znak pamięci o tych, którzy 77 lat temu stanęli do walki o godność i człowieczeństwo”.

Wirtualne obchody odbywały się z podziałem na grupy wiekowe.
Uczniowie z klas V-VI mieli możliwość wysłuchania na żywo fragmentów z książek: Marcina Szczygielskiego „Arka Czasu – czyli wielka ucieczka Rafała od kiedyś przez wtedy do teraz i wstecz” oraz Katarzyny Ryrych „Pan Apoteker”. Tematem obu książek była historia opowiedziana przez Rafała i Blumę, opisująca życie codzienne w zamkniętej dzielnicy. W roli lektorki wystąpiła ambasadorka akcji Żonkile, pani Barbara Kurdej –Szatan. Po wysłuchaniu fragmentów tekstu, uczniowie uzupełniali kartę pracy, wypisując problemy, z jakimi borykali się „mieszkańcy” getta. Niektórzy przygotowali też własnoręcznie wykonane papierowe żonkile – symbol powstania w getcie warszawskim.

Z kolei uczniowie klas VII- VIII rozpoczęli swój udział od oglądania wirtualnej wystawy „Żydzi w dwudziestoleciu międzywojennym”. Dowiedzieli się, jak wyglądała żydowska dzielnica, gdzie toczyło się życie kulturalne międzywojennej Warszawy, przyjrzeli się żydowskiej prasie, odwiedzili siedzibę Związku Literatów i Dziennikarzy Żydowskich. Później „oczyma” pani Anity Borkowskiej , przewodniczki Muzeum POLIN, obejrzeli drugą wystawę pt. „Getto warszawskie”. W galerii „Zagłada” poznali losy ludności żydowskiej w latach 1939-1945: uczestników powstania w getcie, ich emocje i odczucia, kluczowe miejsca. Kolejnym punktem była projekcja filmowa „Nie było żadnej nadziei” w reż. Kamy Veymont . Po obejrzeniu filmu oraz wysłuchaniu wypowiedzi historyka Piotra Kowalika młodzież udzieliła odpowiedzi na pytania o przyczyny i skutki wybuchu powstania.

Jestem przekonana, że wirtualne obchody 77. rocznicy powstania w getcie sprawiły, że uczniowie chociaż na chwilę zastanowili się nad tym , do jakich negatywnych skutków może doprowadzić ciemna strona natury człowieka. Jednocześnie dziękuję Muzeum POLIN za udostępnienie materiałów edukacyjnych, które usprawniły przeprowadzenie w naszej szkole działań edukacyjnych w ramach akcji Żonkile 2020 .
/Opiekun SU – J.C./