Strona Główna · Ogłoszenia · Linki · Plan lekcji · OKE · KO- Lublin · MEN · CKE Kwiecień 19 2024 14:37:00
Nawigacja
Strona Główna
STOWARZYSZENIE
Historia szkoły
Kadra Pedagogiczna
Historia miejscowosci
DOKUMENTY SZKOLNE
Zdalne nauczanie
Ogłoszenia
Linki
Galeria
Plan lekcji
Szukaj
Dla Rodziców

BIP
Witamy
Witamy na stronie naszej szkoły
Akcja Żonkile 2020


20 kwietnia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile zorganizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w celu upamiętnienia bohaterów walczących w getcie warszawskim. Była to reakcja Samorządu Uczniowskiego na apel dyrektora Muzeum POLIN Zygmunta Stępińskiego: „Bądźmy razem solidarni na znak pamięci o tych, którzy 77 lat temu stanęli do walki o godność i człowieczeństwo”.

Wirtualne obchody odbywały się z podziałem na grupy wiekowe.
Uczniowie z klas V-VI mieli możliwość wysłuchania na żywo fragmentów z książek: Marcina Szczygielskiego „Arka Czasu – czyli wielka ucieczka Rafała od kiedyś przez wtedy do teraz i wstecz” oraz Katarzyny Ryrych „Pan Apoteker”. Tematem obu książek była historia opowiedziana przez Rafała i Blumę, opisująca życie codzienne w zamkniętej dzielnicy. W roli lektorki wystąpiła ambasadorka akcji Żonkile, pani Barbara Kurdej –Szatan. Po wysłuchaniu fragmentów tekstu, uczniowie uzupełniali kartę pracy, wypisując problemy, z jakimi borykali się „mieszkańcy” getta. Niektórzy przygotowali też własnoręcznie wykonane papierowe żonkile – symbol powstania w getcie warszawskim.

Z kolei uczniowie klas VII- VIII rozpoczęli swój udział od oglądania wirtualnej wystawy „Żydzi w dwudziestoleciu międzywojennym”. Dowiedzieli się, jak wyglądała żydowska dzielnica, gdzie toczyło się życie kulturalne międzywojennej Warszawy, przyjrzeli się żydowskiej prasie, odwiedzili siedzibę Związku Literatów i Dziennikarzy Żydowskich. Później „oczyma” pani Anity Borkowskiej , przewodniczki Muzeum POLIN, obejrzeli drugą wystawę pt. „Getto warszawskie”. W galerii „Zagłada” poznali losy ludności żydowskiej w latach 1939-1945: uczestników powstania w getcie, ich emocje i odczucia, kluczowe miejsca. Kolejnym punktem była projekcja filmowa „Nie było żadnej nadziei” w reż. Kamy Veymont . Po obejrzeniu filmu oraz wysłuchaniu wypowiedzi historyka Piotra Kowalika młodzież udzieliła odpowiedzi na pytania o przyczyny i skutki wybuchu powstania.

Jestem przekonana, że wirtualne obchody 77. rocznicy powstania w getcie sprawiły, że uczniowie chociaż na chwilę zastanowili się nad tym , do jakich negatywnych skutków może doprowadzić ciemna strona natury człowieka. Jednocześnie dziękuję Muzeum POLIN za udostępnienie materiałów edukacyjnych, które usprawniły przeprowadzenie w naszej szkole działań edukacyjnych w ramach akcji Żonkile 2020 .
/Opiekun SU – J.C./
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.